خبر ها و خبر گزاری ها

جدیدترین و بروزترین اخبار بورس را در این بخش مشاهده نمایید

1399/07/28 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد کاهش ریسک توزیع با نظام انبارداری کارآمد
سیستم انبارداری صحیح و استفاده از ابزارهای مالی همچون بازویی کمکی برای بهبود عملکرد اقتصادی در کشورهای گوناگون به شمار می‌رود. یکی از راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا که از آن به‌عنوان یک پدیده شوم یاد می‌شود و دارای آثار منفی بر اقتصاد، فرهنگ و امنیت کشور است، وجود سیستم انبارداری منسجم در کشور است. اما این امر مهم همچون نکته‌ای مغفول در کشور ما باقی مانده است. البته بورس کالای ایران با گسترش ابزارهای مالی گوناگون نظیر گواهی سپرده کالایی نقش موثری در بهبود نسبی نظام انبارداری در کشور داشته است، به‌رغم مزایای این امر، معاملات در حوزه این بازارها در بورس کالای ایران به کالاهای کشاورزی محدود شده است. در حالی که بسط و گسترش این ابزارهای مالی در بازار سرمایه نه تنها مزایای بسیاری برای صنایع به همراه دارد بلکه می‌تواند به‌عنوان نسخه‌ای شفابخش جهت بهبود سیستم انبارداری و انبارهای کشور به شمار رود. درحال حاضر به دلیل محدودیت‌های قوانین مالیاتی موجود و موانع موجود بر سر راه گسترش این ابزار، جای خالی سایر کالاها نظیر کالاهای صنعتی، معدنی و پتروشیمی در سایه این بازارها به چشم می‌خورد.
1399/07/15 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد چهار هیجان‌ساز در بورس
روز دوشنبه برای دومین مرتبه در سه ماه اخیر شاهد عقب‌نشینی شاخص کل بورس تهران به سطوح پایین‌تر از 5/ 1 میلیون واحد بودیم تا کف جدیدی از تیر۹۹ شکل گیرد. هیجان منفی معامله‌گران سهام سبب شده تا با وجود عقبگرد بیش از ۲۸ درصدی دماسنج سهام، همچنان شاهد فشار تمام‌نشدنی فروش در غیبت خریداران باشیم. این رفتارهای هیجانی که هم در دوره‌های صعودی و هم اصلاحی دامن سهامداران را می‌گیرد در مجموع به چهار عامل مهم فقر تحلیلی بازار، حرکت‌های توده‌وار ناشی از محدودیت‌های خودساخته، فرصت‌سوزی سیاست‌گذار در دوره رونق برای توسعه عرضی بازار و البته سلب اعتماد ناشی از سیاست‌های غیرکارشناسانه بازمی‌گردد. جایی که در روزهای رونق که هر روز رکورد جدیدی در متغیرهای اصلی بازار جابه‌جا می‌شد، شاهد انفعال سیاست‌گذار و رشد حبابی قیمت‌ها بودیم و در شرایط اصلاحی نیز اصل مهم بازار یعنی نقدشوندگی سهام مورد تهدید قرار گرفت.
1399/07/13 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد روز طناب‌کشی در بورس
شاخص کل بورس تهران روز شنبه با ثبت بیشترین رشد روزانه از 25 شهریورماه، 8/ 2 درصد صعود کرد و به محدوده یک میلیون و 546 هزار واحد وارد شد. روز سبز بازار سهام در حالی رقم خورد که نیمی از شرکت‌ها با افت قیمت سهام خود مواجه شدند، اما افزایش تقاضا در گروه‌های بزرگ و به اصطلاح شاخص‌ساز، روزی مثبت برای نماگر اصلی بازار سهام به ارمغان آورد. همزمان با رشد شاخص کل، سهامداران حقیقی نیز پس از 9 روز دوری، در سمت خرید سهام فعال شدند و شاهد ورود بیش از 700 میلیارد تومان پول حقیقی به گردونه معاملات سهام بودیم. در این روز گروه‌های بزرگ کالایی همچون فلزات اساسی و پتروپالایشی‌ها در صدر لیست خرید بازیگران خرد قرار گرفتند. در حال حاضر به‌نظر می‌رسد علاوه‌بر نگاه بورس‌بازان به تحولات مربوط به انتخابات آمریکا، عوامل بنیادی نظیر جذابیت قیمت‌ها پس از اصلاح دو ماهه، سطوح جدید در بازار ارز، گزارش‌های مناسب شرکت‌ها در شهریورماه و افزایش تورم انتظاری به‌عنوان حامیان بازگشت شاخص سهام به مسیر صعودی مطرح می‌شوند.
1399/07/13 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار مقاطع فولادی گوش به زنگ اتفاقات ارزی
ایستادگی بازار آزاد در مقابل ورود نرخ مقاطع به کانال 13 هزار تومان باعث شده تا پیش‌بینی کاهش بهای این محصولات به شرط تثبیت یا کاهش نرخ ارز در کشور تقویت شود. اگرچه بهای معامله شمش فولاد در بورس کالا ظرف هفته‌های اخیر رشدی کم سابقه داشت و به رکورد تاریخی خود رسید، اما بهای مقاطع فولادی در این زمان افزایشی متناسب با آن نداشت. نبود تقاضای مصرفی و افزایش ریسک خرید مقاطع در نرخ‌های فعلی عامل اصلی کاهش تقاضا در بازار مقاطع فولادی ظرف روزهای اخیر بوده است. در این شرایط اگر نرخ ارز در کشور ثابت یا وارد فاز کاهش شود، بهای مقاطع فولادی پتانسیل ورود به فاز کاهشی آن هم با شدتی بیش از افت نرخ ارز را دارد. اما هر اتفاق جدیدی که به رشد نرخ ارز در کشور منجر شود می‌تواند مناسبات فعلی را در این بازار راکد برهم زده و به هجوم موج جدیدی از نقدینگی به این بازار و رشد مجدد قیمت‎‌ها منجر شود.
1399/07/09 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد رصد جریان پول در بورس
شاخص سهام در حالی روز سه‌شنبه در تداوم مسیر نزولی خود به ابرکانال 4/ 1 میلیون واحد عقب‌ نشست که رصد ترافیک پول‌های ورودی و خروجی به گردونه معاملات سهام نشان می‌دهد با وجود عقب‌نشینی حدود 23 هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاران خرد در 36 روز کاری گذشته اما با توجه به ورود بیش از 90 هزار میلیارد تومانی در چهار ماه نخست سال‌جاری، همچنان وزنه تغییر مالکیت به سمت حقیقی‌ها سنگین‌تر است. هرچند کنترل مقام ناظر با قوانین محدودکننده همچون حجم مبنا و دامنه نوسان مانع از خروج سریع نقدینگی از بازار سهام شد، اما سرمایه‌گذارانی هستند که در انتظار بازگشت مجدد رونق به تالار شیشه‌ای نشسته‌اند. در این مسیر دیروز همزمان با افت 5/ 1 درصدی شاخص، شاهد جابه‌جایی بیش از 1200 میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی بازیگران عمده بودیم. به نظر می‌رسد با اصلاح حدود 28درصدی شاخص کل از سقف تاریخی خود (19 مرداد) و افت بیش از 70 درصدی قیمت برخی از سهام، مجددا فرصت‌هایی برای کسب سود ایجاد شده است.
1399/07/05 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ریسک سنجی سهام در بورس
شاخص کل بورس تهران که پس از اوج‌گیری تا قله دو میلیون ‌و ۷۸ هزار واحدی در اواسط مردادماه روندی کاهشی در پیش گرفت، اکنون در محدوده 6/ 1 میلیون واحد نوسان می‌کند. با وجود افت بیش از 20 درصدی در افزون بر یک ماه گذشته، اما نسبت قیمت به درآمد بالای شرکت‌ها حکایت از افزایش ریسک در کلیت بازار دارد. به‌طوری‌که در حال حاضر تنها ۹ شرکت از P/ E کمتر از ۱۰ واحد برخوردارند و در سایر بنگاه‌های اقتصادی شاهد سبقت جدی قیمت سهام از رشد سودآوری آنها هستیم. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد تا پایان شهریورماه، 46 شرکت نسبت قیمت به درآمد بالاتر از ۱۰۰ واحد را به خود اختصاص داده‌اند و حتی برخی از سهم‌ها P/ E چهار و پنج رقمی دارند که در نوع خود قابل توجه است و با هیچ معیاری قابل توضیح نیست. بررسی گروه‌های مختلف در بازار سهام گویای نکات مهمی است. به‌عنوان مثال در حال حاضر شرکت‌های خودرویی که با وجود شرایط تحریمی، رشد نرخ دلار و قیمت‌گذاری دستوری از شرایط بنیادی مناسبی برخوردار نیستند، با توجه به رشد قابل توجه قیمت سهامشان، بالاترین نسبت قیمت به درآمد در میان صنایع ۳۸گانه بورسی را به خود اختصاص داده‌اند. اما با این نسبت (P/ E) نمی‌توان تمامی شرکت‌ها را مورد بررسی قرار داد. یکی از مشکلات موجود درخصوص محاسبه نسبت قیمت بر درآمد، مربوط به شرکت‌هایی است که سودآور نیستند و از این رو EPS منفی دارند. بر این اساس محاسبه P/ E درخصوص سهام این شرکت‌ها محلی از اعراب ندارد. در حال حاضر 17 نماد بورسی به دلیل پیش‌بینی زیان در این گروه قرار می‌گیرند. اینها در شرایطی است که التهاب مستمر بازار به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی و افزایش نرخ ارز موجب افزایش قابل توجه نرخ مواد اولیه برای بنگاه‌هایی شد که خدمات خود را در داخل کشور عرضه می‌کنند. بر این اساس گروه‌های خودرو، حمل‌ونقل و بیمه از جمله گروه‌هایی هستند که بیشترین تاثیر را از تحریم‌ها پذیرفتند. از دیگر گروه‌های بورسی که نسبت قیمت به درآمد بالایی دارند، می‌توان به گروه محصولات کاغذی اشاره کرد. بررسی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه نشان می‌دهد 9 شرکت P/ Eهای زیر 10 واحد دارند. یک شرکت صنعت پتروشیمی و چند شرکت متعلق به گروه سرمایه‌گذاری از شرکت‌هایی هستند که کمترین P/ E‌های بازار را به خود اختصاص داده‌اند. شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه‌گذاری با ایجاد یک پرتفوی متعادل توانسته‌اند وضعیت سوددهی خود را در سطح متعادلی نگهداری کنند. نسبت قیمت بر سود (P/ E) یکی از مهم‌ترین شاخص‌های مورد توجه سرمایه‌گذاران برای تشخیص ارزندگی سهام شرکت‌ها است. باید توجه داشت این شاخص مفهومی دوگانه دارد؛ به‌طوری‌که سطوح بالای آن نشان‌دهنده قدرت رشد قیمتی یک سهم است و ارقام پایین از ظرفیت بالای رشد قیمت متناسب با سوددهی آنها حکایت دارد. نسبت قیمت به درآمد بورس تهران به‌طور تاریخی در محدوده ۷ الی ۸ واحد قرار داشت؛ اما در حال حاضر میانگین این نسبت به بیش از ۳۷ مرتبه افزایش یافته است و از احتمال حباب سهام با وجود اصلاح اخیر قیمت‌ها حکایت دارد.
1399/07/05 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد شبح نیما این مرتبه در بازار سولفور مولیبدن
درحالی‌که افزایش نرخ ارز نیمایی در 6 ماه ابتدایی امسال باعث رشد 6/ 43 درصدی نرخ پایه سولفور مولیبدن در رینگ بورس‌کالا شده بود، تصمیم وزارت صمت مبنی بر لغو محدودیت‌های تقاضا باعث شد تا سیگنال مثبتی دیگر برای افزایش قیمت به این بازار وارد شود. در ادامه رینگ بورس‌کالا شاهد ثبت تقاضایی بی‌سابقه برای خرید سولفورمولیبدن ظرف هفته‌های اخیر بود و در نهایت نیز میانگین قیمت معامله این محصول در این بازار را در سی‌ام شهریور با افزایش 109 درصدی نسبت به 24 فروردین به 201 هزار تومان به ازای هر تن رسید. به این ترتیب رشد نرخ این محصول حتی از افزایش نرخ ارز آزاد ظرف همین مدت نیز بالاتر بوده و همین امر دلیلی برای غیرمنطقی بودن این نرخ‌ها به‌شمار می‌رود. مسعود کلانتر مجد دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درخصوص تاثیر افزایش قابل توجه نرخ معامله سولفور مولیبدن در وضعیت تولیدکنندگان اکسید مولیبدن عنوان کرد: اگرچه تولیدکنندگان اکسید همچنان برای خرید مواد اولیه خود دست به رقابتی هیجانی می‌زنند، اما واقعیت آن است که تولید با نرخ‌های فعلی مواد اولیه چندان توجیه‌پذیر نیست اما تولیدکننده برای نخوابیدن خطوط تولید چاره‌ای جز رقابت برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود ندارد. در این شرایط وزارت صمت باید به وظیفه رگولاتوری خود به درستی عمل کند و از تصمیماتی یکجانبه که با رشد رقابت تنها به سود تولیدکننده مواد اولیه تمام می‌شود بپرهیزد.
1399/07/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد شمش و مقاطع فراتر از دلار رشد داشتند
ظرف ماه‌های ابتدایی امسال رشد نرخ ارز سنگ معیار سنجش قیمت در تمامی بازارها شده، هر چند در برخی موارد، همچون بازار آزاد مقاطع فولادی، میزان رشد قیمتی فراتر از رشد نرخ ارز نیز بوده است. در حالی که ظرف 6 ماه ابتدایی امسال بهای ارز آزاد در کشور افزایشی 66 درصدی داشت، قیمت هر کیلوگرم میلگرد در این مدت رشد 96 درصدی و هر کیلوگرم تیرآهن افزایشی 137 درصدی را تجربه کردند به‌گونه‌ای که نرخ هر کیلوگرم میلگرد از 6هزار تومان در 25 فروردین به 11 هزار و 800 تومان در پایان شهریور ماه و بهای هر کیلوگرم تیرآهن نیز از 6 هزار و 650 تومان به 15 هزار و 800 تومان در آخرین روز شهریور ماه رسید. چنین افزایش افسار گسیخته‌ای در قیمت این محصولات در اثر ورود نقدینگی‌های سرگردان به این بازار با هدف حفظ ارزش نقدینگی افراد از اثرات رشد تورم بوده است. اما با توجه به نبود تقاضای مصرفی بازار مقاطع فولادی و با توجه به بالاتر بودن نرخ رشد بهای این محصولات نسبت به رشد نرخ ارز امکان تعدیل در این بازار به‌قوت وجود دارد. علاوه بر افزایش قیمت در بازار آزاد، نرخ پایه و میانگین قیمت معامله شمش فولاد در رینگ بورس کالا نیز ظرف 6 ماه ابتدای امسال رشدی قابل توجه داشت. اگرچه نرخ پایه براساس ارز نیمایی در بورس کالا تعیین می‌شود، اما نرخ ارز آزاد مبنایی برای میزان رقابت در این بازار است.
1399/06/30 23:04:42      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نگاه بورس به مستاجر بعدی کاخ سفید
بیش از سه دهه از قطع ارتباط دیپلماتیک ایران و آمریکا می‌گذرد و چشم‌انداز روشنی هم برای پایان یافتن تنش‌ها بین دو کشور دیده نمی‌شود اما بازارهای مالی ایران مانند دهه‌های گذشته این‌بار هم چشم‌انتظار نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است! بازار سرمایه نیز از این قاعده مستثنی نیست و فعالان این بازار منتظر 13‌آبان هستند تا ببینند در سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در ایران و قطع ارتباط دو کشور، پیروزی دونالد ترامپ یا جو بایدن چه سرنوشتی برای سرمایه‌های آنان در بورس رقم می‌زند! کارشناسان بازار سرمایه در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» همگی بر اثر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر بورس ایران تاکید دارند. برخی روی‌کار‌آمدن رئیس‌جمهور دموکرات را به‌نفع بازار سرمایه می‌دانند و برخی دیگر معتقدند با تداوم حضور رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه در کاخ‌سفید گرچه وضعیت بازارهای دیگر آشفته‌تر می‌شود اما بورس رشد می‌کند.