خبر ها و خبر گزاری ها

جدیدترین و بروزترین اخبار بورس را در این بخش مشاهده نمایید

1400/01/24 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد هیجان نیوتنی در بورس
اصلاح بازار سهام 8ماهه شده و حالا فاصله نماگر اصلی بورس تهران تا اوج سال99 به بیش از 41درصد رسیده است. در این فضا نگاهی گذرا به روند 4ساله شاخص بورس در سال‌های اخیر ناخودآگاه چرخه کلاسیک شکل‌گیری حباب را به ذهن‌ها متبادر می‌کند. از آغاز مسیر صعودی بورس و ورود سرمایه‌گذاران هوشمند و بزرگ به بازار تا توجه رسانه‌ها و تبلیغات دولتی برای ورود مردم به بازار و آغاز فاز شیدایی. روندی که ادامه پیدا نکرد و ناگهان در اوج شیدایی تغییر مسیر داد و تخلیه حباب آغاز شد و البته تعداد زیادی سهامدار در این زمین بازی زیان دیدند و برای برخی نیز داستان نیوتن تکرار شد. نابغه‌ای که در سال‌های دور با کسب سود 100درصدی از یک سهم، آن را نقد کرد و با تداوم رشد قیمت آن، در نزدیکی قله از فروش خود پشیمان شد و این بار با سرمایه‌ای چند برابر همان سهم را خرید و در زمان تخلیه حباب با زیانی هنگفت خارج شد و تا عمر داشت از سهام سخن نگفت.
1400/01/21 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بورس در تله دامنه نوسان
بازار سهام در هفته گذشته با افت شاخص در کلیه روزهای معاملاتی، آغاز سرد خود در سال ۱۴۰۰ را ادامه داد تا روند فرسایشی بورس با کاهش 4/ 3درصدی دماسنج بازار پیگیری شود. علاوه بر این، ارزش داد و ستد خرد روزانه با تداوم کاهش از مرز دو هزار میلیارد تومان پایین‌تر رفت تا نه‌تنها به کمتر از 10 درصد روزهای اوج بازار در تابستان گذشته بالغ شود بلکه در محدوده قبل از آغاز رونق انفجاری بازار در دی ماه سال ۹۸ قرار گیرد. در این میان، تداوم اصرار به اجرای سیاست دامنه نامتقارن، باعث عقب‌نشینی خریداران و تاخیر در ایجاد تعادل طبیعی در نرخ سهام و به‌تبع آن تشدید جو فرسایشی شده و به انگیزه فروش دامن زده است. به این ترتیب، به‌رغم ثبات متغیرهای بنیادی موثر بر سودآوری شرکت‌های بورسی و خبرهای مساعد در حوزه سیاست خارجی، به‌نظر می‌رسد رسیدن به تعادل در عرضه و تقاضا کماکان تحت‌تاثیر سیاست‌گذاری ناکام مانده است.
1400/01/21 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازدهی صنایع بورسی در هفته منتهی به 18 فروردین 1400
1400/01/21 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نسخه بورسی مدیریت بازار مصالح ساختمانی
چالش بهای مصالح ساختمانی ظرف یک سال اخیر باعث شده تا سیاست‌گذاران کشور به فکر استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا برای کنترل روند رو به رشد بهای مسکن برآیند. استفاده از ابزارهای مالی بورس‌های کالایی به منظور پوشش ریسک نوسان بهای مصالح به خصوص در پروژه‌های انبوه‌سازی در دنیا رواج دارد؛ اما با وجود متداول بودن نوسان قیمت کالا در بازار کشور تا به حال شاهد استفاده از این ابزارها به شکل گسترده نبوده‌ایم. این در حالی است که ظرف سال‌های گذشته ابزارهای مالی پوشش ریسک و حتی تامین مالی در بورس کالای ایران تعریف شده و زیرساخت لازم در این زمینه وجود دارد. در این شرایط تاکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی به استفاده از ابزارهای پوشش ریسک این بازار و الزام دولت به اجرایی کردن آن می‌تواند در عین حال که مشکل نوسان بهای مصالح ساختمانی در طول دوره ساخت را تا حدی برطرف کند؛ زمینه رونق استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا را نیز فراهم می‌کند.
1400/01/16 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد یخبندان بورس در آغاز بهار
بورس یک روز منفی دیگر را ثبت کرد و این‌بار ارزش معاملات سهام نیز به کمترین سطح از 21 دی 98 سقوط کرد. شرایطی که سبب شده است نقدشوندگی سهام به رویایی دست‌نیافتنی تبدیل شود. مقصر اصلی این وضعیت نابسامان اما چیزی نیست جز دامنه نوسان. این محدودیت که در حالت متقارن نیز متهم صف‌نشینی بورس‌بازان و ناکارآیی بازار معرفی شده بود، از 25 بهمن‌ سال گذشته نامتقارن شد تا در مقابل سنگین شدن صف‌های خروج از ارزش دادوستدها کاسته شود. نسبت گردش پولی از زمان کاهش حد نوسان قیمت‌ها تاکنون به شدت کاهش یافته و حالا سهامداران از حق مسلم خود در به فروش رساندن سهام محروم شده‌اند. سیاست‌گذار نیز به رغم تاکید شورای عالی بورس بر تصمیم‌گیری درخصوص افزایش دامنه نوسان، همچنان دست روی دست گذاشته و به بهانه فراهم نبودن زیرساخت‌ها، یخبندان معاملاتی را به بازار تحمیل کرده است. این در حالی است که کارشناسان تنها راه بازگشت تعادل به گردونه معاملات بورسی را حذف یا حداقل افزایش دامنه نوسان می‌دانند.
1399/12/28 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد سود بورس سه ‌برابر دلا‌ر
سال 99 به پایان رسید و با وجود تمام فرازوفرودها اما بورس صدرنشینی خود را در لیگ بازارها حفظ کرد. به این ترتیب پرونده بازار سهام در این سال با رشد 155درصدی شاخص کل بسته شد. بورس در 5 ماه نخست این سال به لطف سیل خروشان نقدینگی، ابرنوسان بیش از 300درصدی را ثبت کرد؛ اما در 7 ماه پایانی بخشی از این حباب بزرگ‌شده، تخلیه شد اما همین موضوع هم باعث نشد که بورس جایگاه اول را از دست بدهد. در دیگر بازارهای دارایی، دلار سال را با قیمت 24هزار و 820تومان به پایان رساند و در نتیجه بازدهی بازار ارز در این سال به 54درصد رسید. نفع خرید سکه اما بیشتر از دلار بود و با حفظ قیمت خود در سطح 11میلیون تومان توانست سود 83 درصدی را ثبت کند. در بازارهای جهانی، رمزارزها یکه‌تازی کردند و صدرنشین بازارهای جهانی لقب گرفت. در فضای اقتصاد کلان نیز امید به تداوم رشد اقتصادی مثبت همراه با نگرانی از تورم بالا به چشم می‌خورد و رشد بالای نقدینگی به یکی از چالش‌های ثبات اقتصاد تبدیل شده است.
1399/12/25 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد کلید ورود به بورس شکست
آخرین سال قرن چهاردهم هجری در شرایطی به زمان حال نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود که سال 99 با تمامی فراز و نشیب‌هایی که داشت چند ارثیه نا‌مبارک را برای سال آتی به یادگار خواهد گذاشت. در این سال افزایش قابل‌توجه قیمت سهام که در نهایت با سقوط نماگرهای بورسی و فرابورسی سرکوب شد، صدمه‌ای مهلک به اعتماد عمومی نسبت به بازار سرمایه زد که بخش قابل‌توجهی از آن ناشی از نبود تدبیر کافی یا فقدان امکانات و تکنولوژی لازم برای ارتقای کارآیی بازار در شرایط یاد‌شده بود. وسعت فقدان یاد‌شده به حدی بود که حتی عرضه‌های اولیه به‌عنوان یکی از کم‌ریسک‌ترین فرآیندهای بازار سرمایه از گزند آن محروم نماندند. در این سال واژگونی قیمت‌ها در بورس نهایتا شرایطی را پدید آورد که به موجب آن رفته‌رفته از میزان تقاضا برای عرضه‌های اولیه کاسته شد و نگرانی از بدون‌تقاضا‌ماندن سهام که خود باعث زیان متعهد خرید آن می‌شد واپسین عرضه‌های سال‌جاری را لغو کرد.
1399/12/25 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد پیچش فولاد در جاده سیاست‌ورزی
سیاست‌زده شدن بازار فولاد، ورود بخش قابل‌توجهی از تصمیم‌سازان رده بالای کشور به مقوله کنترل قیمتی در این بازار، بی‌اعتنایی قیمت‌ها به وعده و وعیدهای مسوولان، گره زدن صادرات به عرضه در بازار داخل و سردرگمی خریداران محصولات فولادی در هفته‌های پایانی سال جزو مهم‌ترین اتفاقات بازار فولاد کشور ظرف سال 99 بود. در این میان شاید تمرکز بیشتر معاملات بخش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا و محدودیت فروش‌های خارج از بورس را بتوان یکی از مهم‌ترین اتفاقات مثبت این بازار ظرف سال 99 ارزیابی کرد که می‌تواند زمینه شفافیت بیشتر را در این بخش برای سال‌های آینده فراهم کند. میزان عرضه شمش فولاد در بورس کالا طی سال 99 نسبت به مدت مشابه قبل رشد 86 درصدی داشت که به افزایش 47 درصدی حجم معاملات در این بازه زمانی نسبت به سال 98 انجامید. همچنین روند مستمر و کم سابقه رشد نرخ ارز و شدت گرفتن انتظارات تورمی در این مدت باعث شد تا ارزش معاملات این بخش ظرف این زمان با رشد تاریخی 218 درصدی روبه‌رو شود.
1399/12/24 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد جهت‌یابی بورس در 1400
سال 99 برای بورس تهران یک دوره استثنایی در طول بیش از 53 سال فعالیت بوده است. بازاری که در زمانی نه چندان دور حجم معاملاتش به 10‌میلیون دلار هم نمی‌رسید، در روزهای متوالی از سال جاری رکورد ارزش دادوستد یک میلیارد دلاری را ثبت کرد. شاخص کل هم در مدت کمتر از پنج ماه، چهار برابر شد تا بازار سهام ایران در میانه تابستان عنوان بهترین بورس جهان به لحاظ«کسب سود به دلار در بازه یک تا 20ساله» را از آن خود کند. ستاره اقبال این بازار اما بعد از مردادماه رو به افول گذاشت تا جایی که بیش از 40درصد از متوسط ارزش سهام در مدت کوتاهی از دست رفت. در روزهای کم‌رمق فعلی اما نگاه خیل عظیم سرمایه‌گذاران معطوف به آینده این بازار بوده و سوالاتی ذهن تمام فعالان بورسی را به خود درگیر کرده است. بازار سهام در آخرین سال قرن حاضر چه مسیری را در پیش خواهد گرفت؟ چه عواملی می‌تواند در تعیین مسیر قیمت‌ها اثرگذار باشد؟ مطلوب‌ترین استراتژی برای سرمایه‌گذاری در این بازار پرریسک کدام است؟
1399/12/19 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ادامه‌واکنش‌ها به سخنان رئیس‌سازمان بورس
صحبت‌های رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنان در شبکه‌اجتماعی توییتر با واکنش همراه است. او دیروز اعلام کرد حدود ۶۲ میلیون سهامدار در بازار سرمایه وجود دارد و چشم مردم به این بازار است و درباره بازار رمزارزها و اظهارنظر چهر‌ه‌های سیاسی درباره حوزه بورس صحبت کرد. دیروز ولید هلالات، تحلیلگر بازار سرمایه در صفحه شخصی خود در توییتر در واکنش به صحبت‌های محمدعلی دهقان‌دهنوی نوشت: «رئیس سازمان بورس به قیمت‌گذاری دستوری حمله کرد. از بانک مرکزی خواست تا سود را کاهش دهد و به‌طور کلی با صدایی بلند آن چیزی را گفت که به نفع بازار سرمایه است. ما، حافظه کوتاه مدتی نداریم. ما یادمان نمی‌رود که دولت چه کرد و البته که صدای حامیان بازار را هم به یاد خواهیم سپرد.» این نوشته مورد توجه کاربران شبکه‌اجتماعی توییتر قرار گرفت و برخی از افراد در قسمت نظرات نوشته هلالات برای او نوشتند که سرمایه‌گذارهای حوزه بورس دیگر نمی‌توانند به این حوزه اعتماد کنند.
1399/12/16 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بورس در دست حقوقی‌ها
برآیند معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته حکایت از تداوم روند نزولی اغلب نماگر‌های بورسی داشت به‌طوری که شاخص کل افت 3/ 2 درصدی را ثبت کرد و میزان کاهش نماگر هم‌وزن به 7/ 0 درصد محدود شد. این تفاوت بازده میان دو نماگر اما نه به دلیل عملکرد مناسب‌تر سهام کوچک بازار بلکه به دلیل کاهش نقدشوندگی بازار و ناتوانی سهام با ارزش بازار پایین‌تر در پرکردن حجم مبنا بود. بررسی آماری روند دادوستد‌ها در فضای معاملاتی بورس و فرابورس نشان می‌دهد که هم شاخص‌کل و شاخص هم‌وزن برای دومین هفته متوالی ریزش پیدا کردند. ضمن آنکه حقیقی‌ها برای دهمین هفته متوالی راه خروج از بازار را در پیش گرفتند و این بار با خالص فروش 2 هزار و 622 میلیارد تومان در مجموع هفته، خروج نقدینگی خرد در 10 هفته اخیر را به 24 هزار و 600 میلیون تومان رساندند که 40 درصد از کل آورده سهامداران حقیقی در سال 99 بود.
1399/12/11 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد زجرکش بورس یا شوک‌درمانی؟
بورس تهران در حالی برای دهمین روز متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد که یکی از رکودی‌ترین روزهای سال 99 را نیز پشت سر گذاشت. در این روز ارزش معاملات خرد سهام در مجموع بورس و فرابورس حتی به 2هزار میلیارد تومان نیز نرسید و تداوم خروج پول حقیقی برای یازدهمین روز متوالی ادامه داشت. ضمن آنکه صف‌های فروشی به ارزش 6600میلیارد تومان در انتظار خروج از گردونه معاملات سهام تشکیل شد. به‌نظر می‌رسد طولانی شدن روند اصلاحی بازار سهام بسیاری از بورس‌بازان را خسته کرده است. سهامدارانی که البته به موجب کاهش نقدشوندگی بازار حتی قادر به فروش سهام خود نیز نیستند. این روند فرسایشی که حدود 7 ماه به درازا کشیده، حالا سیاست‌گذار بورسی را نیز بر سر دوراهی قرار داده است. یک مسیر اداره بازار سهام با شیوه فعلی یعنی دامنه نوسان نامتقارن بوده و راه دیگر شوک‌درمانی آن است. این شوک نیز به‌نظر می‌رسد چیزی جز حذف محدودیت قدیمی و خودساخته دامنه نوسان نمی‌تواند باشد.
1399/12/10 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد تبعید بورس به 1400
پایان معاملات روز شنبه با افت 98/ 0درصدی شاخص کل بورس همراه بود و ارزش معاملات خرد سهام تا محدوده 1996 میلیارد تومان افت کرد. در این روز قفل شدن صف‌های فروش در دام دامنه نوسان نامتقارن و مانع قدرتمند حجم مبنا سبب شد تا در جا زدن قیمت مجاز معاملات را به روزهای آتی و حتی سال 1400 برساند. بررسی معاملات نخستین روز هفته حکایت از آن دارد که به‌رغم چشم‌گیر نبودن میزان عقبگرد نماگر بورس تهران، وضعیت بازار سرمایه از آن چه در روزهای اخیر نشان می‌دهد به مراتب بدتر است. شنیده‌ها حاکی از آن است که قانون دامنه نوسان نامتقارن حداقل تا پایان سال‌جاری به قوت خود باقی است. این تداوم می‌تواند رخوت حاکم در بازار سرمایه را وارد فاز جدیدی از افت فرسایشی کند. تمام این رویدادها موجب شد تا روز گذشته نهمین افت پی در پی شاخص بورس به ثبت برسد و برای سومین بار در زمستان سال‌جاری، دماسنج تالار شیشه‌ای به کانال یک‌میلیون و 190هزار واحدی بازگردد.