خبرها و خبر گزاری‌ها

جدیدترین و بروزترین اخبار بورس را در این بخش مشاهده نمایید

1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد وعده شفاف‌سازی نمادهای متوقف
بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌‌‌‌‌ها توجه ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای به سقوط ساختمانی در آبادان و جان‌باخته‌‌‌‌‌‌‌های این اتفاق داشتند. آنها از فساد و زد و بند در کشور می‌‌‌‌‌‌‌نوشتند. بررسی موقعیت اقتصادی آبادان و خرمشهر و شهرهای جنوبی کشور هم از دیگر سوژه‌‌‌‌‌‌‌هایی بود که در جمع توییتری بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌‌‌‌‌ها به آن توجه می‌شد. همزمان‌شدن ریزش ساختمان در آبادان با سالروز آزادسازی خرمشهر، آلودگی شدید هوا در نقاط مختلف کشور، گرانی و بحث فروش کیلویی نان و موضوعاتی از این دست، عاملی شده بود که در این جمع توجه ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای به وضعیت مردم جنوب کشور بشود و توجه کمتری به بورس و اوضاع و احوال آن داشتند، اما در همین جمع توییتری بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها برخی از افراد به وضعیت بازار می‌‌‌‌‌‌‌پرداختند. به اعتقاد آنها کف قیمتی بازار با شرایط فعلی در حال نمایان‌شدن است. آنها به این مساله می‌پرداختند که پس از مدتی استراحت یا عملکرد شرکت‌ها یا فاند محیط کلان مثل توافق یا عدم‌توافق و میزان تورم و خلاصه تصمیمات کلان جهت و سمت سوی بازار را شکل خواهد داد.
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد تعداد مراکز احرازهویت حضوری سجام
شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مرکزی اوراق‌بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: سهامداران بازار سرمایه در سراسر کشور می‌توانند برای احرازهویت در سامانه سجام از ۱۱‌هزار و ۳۷۸ مرکز (حضوری و الکترونیک) استفاده کنند. سهامداران بازار سرمایه می‌توانند با استفاده از ۱۱‌هزار و ۳۷۸ مرکز «حضوری و الکترونیک» احرازهویت سامانه سجام که شامل ۱۱‌هزار و ۳۲۵ مرکز «حضوری» و ۵۳ سرویس غیرحضوری «الکترونیک» می‌شود نسبت به احرازهویت خود اقدام کنند تا از منافع ویژه آن که شامل دریافت سود سهام عدالت، سود سنواتی و سالانه، حضور در مجامع الکترونیک و... می‌شود، بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند شوند. این گزارش در ادامه می‌افزاید: مراکز منتخب احرازهویت حضوری در سراسر کشور شامل ۴‌هزار و ۴۶۶ دفتر منتخب پیشخوان دولت، یک‌هزار و ۹۹۳ شرکت کار‌گزاری و ۲‌هزار و ۸۶۶ شعبه بانک‌های منتخب است که برای انجام خدمت احراز حضوری به سهامداران فعال هستند.
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
1401/03/04 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بحران اقتصادی قرن با بروز تورم کالایی
صندوق‌‌‌ بین‌المللی پول در آستانه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، در گزارشی به چالش صعود قیمت موادغذایی و سایر کالاهای پایه، احتمال عقبگرد رشد اقتصادی دنیا و تبعات تغییرات اقلیمی اشاره کرد. در این گزارش تاکید شده است که اقتصاد جهانی، امروز با بزرگ‌ترین آزمون خود پس از جنگ‌جهانی دوم روبه‌روست. تورم در بازارهای کالایی با محوریت صعود نرخ انرژی و مواد غذایی دنیا را در آستانه ناآرامی اجتماعی قرار داده است که این ناآرامی‌‌‌ها خود ریسک عقبگرد رشد اقتصاد جهانی را به همراه دارند. در این گزارش نسبت به تبعات اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین نیز هشدار داده شده و احتمال داده می‌شود که این جنگ بتواند دنیا را به سمت بحرانی غیرقابل کنترل سوق دهد. از زمان شروع جنگ در اوکراین، حدود 30کشور تجارت غذا، انرژی و سایر کالاهای کلیدی را محدود کرده‌‌‌اند. صندوق بین‌المللی پول اخذ این سیاست را محرک تورم در بخش کالایی می‌‌‌داند و معتقد است برای گذر از بحران باید هزینه تجارت بین‌المللی کاهش یابد.
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد مصوبه بورسی مجلس برای عرضه مازاد سوخت تجدیدپذیرها
نمایندگان مجلس با ۱۸۵رأی موافق با ورود مازاد سوخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و برق‌آبی‌‌‌ها به بورس موافقت کردند. به گزارش خانه‌ملت، نمایندگان خانه‌ملت در نشست علنی روز یکشنبه، اول خردادماه، در جریان بررسی طرح توسعه و مانع‌‌‌زدایی از صنعت برق کشور با ماده ۱۶ مبنی بر ورود مازاد سوخت تجدیدپذیرها و برق‌آبی‌ها موافقت کردند. براساس ماده ۱۶ طرح مذکور، در اجرای تبصره ۳ ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۴اسفند ۱۳۸۹ دولت مکلف است هر سال مبلغ سوخت مصرف‌نشده یا تخصیص حواله معادل آن به شکل سبد سوخت مایع یا معادل نفت‌خام به تولیدکنندگان نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر را برای فروش یا عرضه در بورس انرژی در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی کند. براساس این مصوبه، انواع نیروگاه‌‌‌های برق‌آبی کمتر یا بیشتر از ۱۰مگاوات نیز شامل حکم این ماده هستند. آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد وزارت نیرو تهیه می‌شود و به تصویب هیات‌وزیران می‌‌‌رسد.
1401/03/03 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار آتی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد شروع سبز بورس در خرداد
شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران دیروز با افزایش 16/ 0درصدی به استقبال خرداد‌ماه رفت تا بخشی از افت سنگین 2 روز کاری قبل از آن در بازار سهام جبران شود. تغییرات قیمتی رخ داده در جریان داد و ستد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روز یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه تا حدی زمینه برای بازگشت سهام شرکت‌ها به مدار تعادل را فراهم کرد و نماگر اصلی توانست تا سطح یک‌میلیون و 582‌هزار پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی کند. ارزش معاملات خرد بورس تهران (سهام و حق‌تقدم) اما در این روز معاملاتی کاهشی بود و به رقم 3‌هزارو 489 میلیارد‌تومان رسید. با اینکه همچنان سایه تردید در پروسه خرید و فروش سهام موج می‌زند اما برخی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران پس از اصلاح سنگین چند روز گذشته موقعیت کنونی بورس تهران و فرابورس ایران را مطلوب ارزیابی می‌کنند و معتقدند که در حال‌حاضر به‌طور مجدد زمینه برای صعود شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سهامی مناسب است، با این‌حال به‌نظر می‌رسد که افزایش ارتفاع دماسنج تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در حالی می‌تواند تداوم پیدا کند که
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
1401/03/02 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد صعود سه بازار از یک باند
پرونده بازار دارایی‌ها در دومین ماه از سال جدید با بازده مثبت سرمایه‌گذاری در بازارهای سه‌گانه بورس، ارز و سکه بسته شد. به این ترتیب دماسنج اصلی بازار سهام در ادامه روند صعودی که از ابتدای بهمن‌ سال گذشته آغاز کرده بود، برای چهارمین ماه متوالی کارنامه‌ای مثبت از خود برجای گذاشت و این‌بار 5/ 4درصد افزایش ارتفاع داد. بازدهی بازار ارز و سکه نیز در دومین ماه 1401، حدود 10درصد گزارش شد. از نظر کارشناسان، این روند افزایشی در یک‌ماه، تحت تاثیر تغییر انتظارات تورمی، سیگنال‌های مبهم از مذاکرات احیای برجام و تغییرات قیمت‌ها در بازار کالاهای اساسی بوده است. با این حال از نگاه کارشناسان، تداوم اخبار مثبت از لغو تحریم‌ها و گذر از تلاطم رشد قیمت در بازار می‌تواند میزان نوسان ارز و طلا را در ماه آینده محدودتر از اردیبهشت کند. در تالار شیشه‌ای اما هرچند انتظار نمی‌رود تا همانند بهار 99 شاهد رشد تند قیمت سهام باشیم، اما تداوم روند صعودی دور از ذهن نیست.
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روز کاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد سودای تورمی اژدهای زرد برای کامودیتی‏‏‌ها
پس از عقب‌‌‌نشینی قابل‌ملاحظه نرخ کالاهای صنعتی ظرف یک‌ماه اخیر، عزم دولت چین برای حمایت از اقتصاد این کشور، زمینه جهش قیمتی در بازار کامودیتی‌‌‌ها را رقم زد. در حالی که اعمال قرنطینه‌‌‌های سختگیرانه در بزرگ‌ترین اقتصاد کالایی دنیا به قرمزپوشی بازار فلزات پایه و مواد معدنی منجر شده بود، تصمیم دولت این کشور مبنی بر کاهش نرخ بهره وام بلندمدت و تزریق نقدینگی با ایجاد امید نسبت به رشد تقاضا، زمینه رشد قیمتی در بازارها را فراهم کرد. شیوع کرونا و اعمال قرنطینه در چین باعث شده است تا چینی‌‌‌ها از اهداف تعیین‌شده در تولید ناخالص داخلی برای سال‌جاری میلادی جا بمانند، در چنین شرایطی دولت این کشور تصمیم دارد رقمی معادل حدود 30‌درصد تولید ناخالص داخلی این کشور به اقتصاد نقدینگی تزریق کند. اجرایی‌شدن این وعده در عین بازگشت اقتصاد چین به مسیر رشد، زمینه صعود نرخ کامودیتی‌‌‌ها را فراهم می‌کند.
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد مقاطع فولادی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
1401/03/01 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بازار آتی - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
1401/02/31 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد جدی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌ترین مرز احتیاطی بورس‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌بازان
شاخص‌کل بورس تهران برای پنجمین هفته متوالی به صعود ادامه داد و آخرین هفته کامل اردیبهشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه را با رشد 2‌درصدی به پایان رساند، با این‌حال حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اشتیاق چندانی برای حضور در زمین خرید سهام نشان ندادند و برای چهارمین هفته پیاپی شاهد خروج سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خرد از گردونه معاملات بازار سهام بودیم. هرچند به‌نظر می‌رسد حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نسبت به گذشته با اطمینان بیشتری به دادوستد سهام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازند و این بازار نیز برای بورس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بازان جذاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر شده است اما نوسان دماسنج اصلی تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در مرز 6/ 1‌میلیون واحد سبب افزایش تردید بورس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بازان شده تا با احتیاط بیشتری به معامله سهام در این سطح حساس که برای نخستین‌بار از آغاز نزول قیمت‌ها در مرداد 99 تاکنون در موج‌های صعودی تجربه‌شده، بپردازند.
1401/02/31 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد نبض بازار سهام - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
1401/02/31 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد ارزش کل بورس تهران در هفت روزکاری اخیر - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
1401/02/31 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد بیشترین ارزش معاملات هفتگی صنایع بورسی - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
1401/02/31 00:00:00      خبرگزاری : دنیای اقتصاد موشکافی بورسی شدن فروش خودرو
عرضه خودرو در بورس‌کالا به صورت جدی آغاز شده و با افزایش پذیرش انواع دیگری از آن پتانسیل قدرتمندی پیش‌‌‌روی تقویت حجم معاملات ایجاد شده است؛ نکته‌‌‌ای که اگرچه در شرایط فعلی مورد توجه قرار می‌گیرد، ولی تاکنون تجربه قدرتمند مشابهی از آن در جهان سراغ نداریم؛ اگرچه در شرایط فعلی در اقتصاد ایران نیز تقریبا نمونه مشابهی وجود ندارد. واقعیت این است که تاکنون عملکرد بورس‌کالا در حوزه کالاهای منقول مخصوصا ملزومات تولید، مثبت و قابل قبول بوده، ولی در خصوص اموال غیرمنقول یا این قبیل ملزومات مصرفی همچون خودرو چندان سابقه قدرتمندی وجود ندارد. به عبارت ساده‌‌‌تر عرضه خودرو در بورس‌کالا آزمونی برای صنعت خودرو و همچنین یک خودآزمایی برای بورس‌کالای ایران محسوب می‌شود که به‌جرات می‌‌‌توان گفت، برنده اصلی آن تولیدکنندگان هستند. بنابراین موفقیت این شیوه معاملاتی به معنی افزایش درآمدزایی خودروساز و رشد تولید و عرضه خواهد بود؛ نکته‌‌‌ای که باید در گذر زمان برای میان‌‌‌مدت به صورت جدی به آن توجه کرد.